Teljes búcsú járvány idején
2020.10.23

Október 22-én az Apostoli Penitenciária rövid dekrétumot tett közzé, mely a világjárvány rendkívüli körülményeire alkalmazza a mindenszentek ünnepéhez és halottak napjához kapcsolódó teljes búcsú elnyerésének feltételeit.


Idén, a Covid-19 által okozott pandémia helyzetben az elhunyt hívek javára szolgáló teljes búcsú elnyerésének lehetőségét meghosszabbítjuk egész november hónapra, úgy alkalmazva az ehhez szükséges feltételeket, hogy a keresztény nép védve legyen.

Annak érdekében, hogy elkerülhetővé váljanak a csoportosulások:

a) A november 1–8. közötti időszak egyes napjaira megengedett teljes búcsú – melyet azok nyerhetnek el, akik temetőt látogatnak és legalább lélekben imádkoznak az elhunytakért – áthelyezhető a hónap más napjaira is. Az egyes hívő szabad választására van bízva, hogy melyik lesz ez a nyolc nap, és nem szükséges, hogy ezek a napok egymást kövessék.

b) A halottak napjához, november 2-hoz kötött teljes búcsú – melyet azok nyerhetnek el, akik templomot vagy kápolnát látogatnak és ott elimádkozzák a Miatyánkot és a Hiszekegyet – nemcsak ezt a napot megelőző vagy követő vasárnapra, illetve mindenszentek főünnepére helyezhető át, hanem az egyes hívő szabad döntése alapján, november hónap bármely más napjára is.

Az öregek és betegek, illetve mindazok, akik súlyos okból nem hagyhatják el otthonukat – ilyen ok lehet például az illetékes civil hatóság által elrendelt korlátozás a pandémia idejére, annak érdekében, hogy a szent helyeket ne lepjék el tömegesen a hívek – szintén elnyerhetik a teljes búcsút. Ennek előfeltétele, hogy lélekben egyesüljenek a többi hívővel, szakadjanak el a bűntől és álljon szándékukban, hogy az első lehetséges alkalommal teljesítsék a három megszokott feltételt (gyónás, szentáldozás és a Szentatya szándékára való ima). A búcsú elnyerése számukra úgy történik, hogy Jézus vagy a Szűzanya képe előtt végeznek imádságot az elhunytakért, például a halottakért végzett zsolozsma reggeli vagy esti dicséretét, a rózsafüzért, az Isteni Irgalmasság rózsafüzérét, vagy más olyan halottakért való imát, amely kedves a híveknek. Választhatják azt is, hogy elmélkednek egy-egy olyan szentírási szakaszról, amely szerepel a megholtakért végzett liturgia szövegei között. Illetve élhetnek azzal a lehetőséggel is, hogy valamilyen irgalmas cselekedetet végeznek, felajánlva Istennek saját életük fájdalmait és viszontagságait.

Kelt Rómában, az Apostoli Penitenciária székhelyén,
2020. október 22-én, Szent II. János Pál pápa emléknapján.


MI AZ A TELJES BÚCSÚ?
Mit jelent, hogy teljes búcsút nyerhetek elhunytak számára?

A Római Katolikus Egyház azt tanítja, hogy az élőknek a cselekedetei (szentmise-felajánlás, imádság, alamizsna stb.) hatással lehetnek azoknak a sorsára, akik a tisztítóhelyen vannak. Ennek az a szeretet-közösség az alapja, amely minden egyes hívő – legyen akár élő, akár elhunyt – között fennáll.

Ugyanebben az összefüggésben említhető meg a búcsúk gyakorlata. A búcsú katolikus bűnbánati vallásgyakorlat, amely annak az ideig tartó büntetésnek az elengedése, amely a gyónás szentségében már föloldozást nyert bűnért jár. Egyházunk tanítása szerint a bűnbánat, illetve a gyónás visszavezet a kegyelem állapotába, az isteni életbe, viszont a bűn „nyomai”, pl. a kialakult rossz szokások, a vétek negatív következményei, kihatásai megmaradnak bennünk és a minket körülvevő világban. Ezért szükségünk van vezeklésre ezen a földön, a halál után pedig az úgynevezett ideig tartó büntetésre, vagyis a „tisztítótűzre” is. Búcsút lehet nyerni mind magunk, mind elhunyt keresztények számára. A magyar „búcsú” kifejezés arra utal, hogy az ember búcsút vesz a rá váró büntetéstől, Jézusnak az Egyház révén közvetített kegyelme által.

A búcsú elnyerésének feltételei: a lélek kegyelmi állapota (ha súlyos bűnünk van, akkor szentgyónás), szentáldozás és imádság a pápa szándékára (pl. miatyánk, üdvözlégy, vagy bármely más imádság). Emellett igen fontos, hogy a búcsú elnyerésére törekvő emberben meg kell lennie a megtérés komoly szándékának, annak a mély elhatározásnak, hogy szakítani akar a bűnnel. E nélkül a búcsú csak formalitás lenne.

 

2024. április 21.
XXII.évf. 15.szám