A Boldog
2018.06.15

Ungváry Zsolt: A Boldog című, június elején bemutatott színműve felejthetetlen élmény volt azoknak, akik ellátogattak Makkosmáriára. Báró Apor Vilmos elképzelt rehabilitációs perén vehettünk részt.

A fiktív bírósági tárgyaláson három különböző felfogás ütközött egymással. A bíró a szeretet, az áldozatvállalás és más hasonló fogalmakkal nem tudott mit kezdeni, csak adatokkal és tényekkel kívánt foglalkozni, a tárgyilagos értékelés nevében. A “referens”, aki a püspök életútját ismertette, Krisztus-hitét, személyiségét, cselekedeteinek mozgatórugóját rajzolta elénk. Nemegyszer utalt a mai társadalmi, történelmi helyzetre. A harmadik szereplő a maga súlyosan sérült személyiségével, Isten és egyház iránti gyűlölettel az Isten tagadást képviselte.

Az előadás során megjelent a színen Apor püspök és Mindszenti bíboros, akik meggyőző hitvallásukkal katartikus változást hoztak a szereplők gondolkodásában. Elhangzottak Apor Vilmos utolsó, prófétai szavai, amelyben imádkozott az egyházért, hazánk vezetőiért, ellenségeiért.

Az egyes jeleneteket a Budakeszi művészekből álló Spirit of Brass Quintet fúvószenéje kötötte össze, Laczó Zoltán Vince erre az alkalomra írott kifejező zenéjével. Az előadás zárásaként, mintegy angyali kórus, fehérbe öltözve énekelték el Budakeszi kórustagok “A vértanúk miséjének” részletét, Kristófi Ágnes gyönyörű szólóját arany ruhában adta elő, kiemelkedve az “angyalok“ közül. A színmű rendezője és főszereplője Lázár Csaba, aki a Protestáns Újságírók Szövetségének tagja és a Magyar Katolikus Rádió vezető bemondója. Ahogy városunkban immár hagyománnyá vált, most is hivatásos színészek játszottak együtt budakeszi amatőr színészekkel.

Budakeszi ökumenikus szellemiségének újabb szép példáját láthattuk, ismét lélekemelő élményben lehetett része a budakeszi közönségnek.

Vágujhelyi Pál