Új kereszt dr. Németh László plébános úr sírján
2011.11.15
Szemereki Zoltán

A korábban ellopott sírkereszt pótlására segítőkész támogatóink munkájával elkészült az új alkotás.

Szinte a Wass Albert szoborral egy időben lopták el - ismeretlen tettesek – dr. Németh László, Budakeszi volt plébánosának, a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium alapítójának, Budakeszi Díszpolgárának sírkeresztjét a Budakeszi temetőből.

Szomorú, hogy megtörténik ilyen a mai Magyarországon.

A régi kereszt bronzból készült, ami sajnos a tolvajok számára kelendő, ezért pótlását más anyagból terveztük. Az új kereszt végül mángorolt laposvasból készült el. Talán gondviselésszerű: vaskereszt egy több mint 65 évet szolgált vasmisés papnak. A korábbi kereszt pontos kivitelezése sem volt megoldható, ezért ismét régi barátunk vezette gondolatainkat. Plébános atya áldozópapként minden nap magához vette és kiszolgálta az Oltáriszentséget, ostya alakjában. A kereszt ezért egyben olyan lett, mint egy szentségtartó, amely tartja, körbefogja az ostyát.

Úgy kezdtem, hogy szomorú, hogy megtörtént a lopás, most mégis úgy folytatom, hogy öröm, hogy vannak áldozatot, munkát önként, barátságból vállaló emberek is közöttünk.

Köszönetet szeretnék mondani Fila Dezső úrnak, az Egyesült Acél Kft. tulajdonosának, aki első kérésemre felajánlotta a kereszt elkészítését. Munkatársainak Krizsanovszki Tibornak, aki együtt gondolta végig a kivitelezés minden fázisát, Huszák Zsoltnak, aki elkészítette a lerajzolt keresztet és a visszaépítést is segítette. Köszönöm Bajáczky Attilának a kereszt talpkövét, Szőrös Rudolfnak a kő kiválasztását, Konszki Gergelynek a kő megmunkálását.

Nem utolsósorban köszönet a Prohászka Ottokár Gimnázium dolgozóinak, tanulóinak a sír gondozásáért, különösen Körösiné dr. Merkl Hilda igazgatónak és férjének, a folyton virágzó szép növényekért és természetesen a Plébános úr rokonainak a szép sírkő elhelyezéséért.

Mondják, hogy nemes a holtig tartó barátság, de azt gondolom, hogy nekünk, akik hiszünk a túlvilági létben, van barátság az élet után is.

Az új kereszt megáldására 2011. november 19.-én szombaton, Szent Erzsébet napján, délután 15 órakor kerül sor.

Forrás: Budakeszi Hírmondó

2024. május 5.