AnyaIma családos tábor
2024.05.31

Pünkösdkor negyedik alkalommal vehettünk részt Velencén a Budakeszi AnyaIma közösség családos táborában.

Pünkösdkor negyedik alkalommal vehettünk részt Velencén a Budakeszi AnyaIma közösség családos táborában. Az évről-évre növekvő számú közösség tagjai számára – idén mintegy 30 család, 150 fő vett részt a háromnapos táborban – ez minden évben a közösség megtartó erejének megtapasztalását, egységének erősítését szolgálja lelki tartalmakkal, élményekkel, természetjárással, játékkal és kézműves programokkal. Ebben az évben az Istenkép gyakorta elhanyagolt, de a személyiségünket, illetve Isten-kapcsolatunk minőségét mélyen érintő kérdésköre volt a tábor központi témája. Hogyan látjuk az Istent? Miként hat Istenképünk az Istennel való kapcsolatunkra? Hogyan befolyásolja az Istenképünket az anyáról, apáról, saját magunkról kialakított kép? Vajon egy trauma Istenképtorzulást vagy Istenképgyógyulást okoz-e bennünk? Hogyan lehetséges a szubjektív Istenképet a Szentírásban kirajzolódó objektív Istenképhez közelíteni?

A kérdések megválaszolásához Harkai Gábor atya vitt közelebb saját, személyes Istenképének feltárása által. Előadásában tanúságot tett az Atyáról, aki csendben, hétköznapi módon arra hív mindannyiunkat, hogy a magunk módján és tehetségünkhöz mérten tegyük szebbé a világot. Gábor atya ezt a tehetséget régi, tönkrement tárgyak újjáalkotásában találta meg. Az atya szerint az öregedésnek a hit szempontjából fontos funkciója van: ahogy a korunk előrehaladtával világmegváltó vágyaink és erőnk fogy, úgy kaphat egyre nagyobb teret a csendes szemlélődés, a hétköznapi tárgyakban, tájakban az isteni felfedezése.

Erre a csendes szemlélődésre, Isten halk szavának meghallására azonban a kisgyermekes szülőknek a hétköznapokban ritkán nyílik alkalma. Éppen ezért nem meglepő, hogy a csendes imaszoba volt a táborban felkínált imalehetőségek közül a legnépszerűbb, miközben a kisebbek biztonságáról és szórakoztatásáról a nagyobb gyermekek és Domonkos Nővérek gondoskodtak. Az ő megnyugtató és aktív jelenlétük közrejátszott abban, hogy a táborban jelenlévő mintegy 70 gyermek a focibajnokság és különféle gyermekfoglalkozások nyújtotta élményeken kívül lelki tartalmakkal is gazdagodjon. A felnőttek számára a csendes elmélkedésen kívül lehetőség nyílt többféle imamód (vezetett ima, , tazei imaóra, rózsafüzér) kipróbálására annak érdekében, hogy mindenki megtalálja azt, amelynek segítségével közelebb tud jutni Istenhez. Mind közül azonban Szent József zsámoly-ima műhelye az otthoni imakellékként használatos imazsámoly készítése okozta a legtöbb örömet a nagyobb gyermekeknek és az ügyes kezű édesapáknak egyaránt.

A gyerekekkel átélt szentmisék, a közös zenélés és imádkozás, az elcsendesedés lehetősége, az elmélyült beszélgetések, a számunkra ideális imamód megtalálása mind közrejátszott abban, hogy gyerekek és felnőttek egyaránt közelebb kerüljenek ahhoz a pozitív és objektivitásra törekvő istenképhez, amely egyenes út a jobb istenkapcsolat, a másokkal kialakított szeretetteljes kapcsolatrendszer és egy egészségesebb önkép eléréséhez is.

Ezúton is köszönjük a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága támogatását, amellyel csökkenteni tudtuk a családok anyagi hozzájárulását.

 

2024. december 1.
XXII.évf. 39.szám