Prohászka Tehetségtábor
2017.06.09
Beszámoló a májusban Bakonybélben tartott 4. Prohászka Tehetségtáborról.
Bakonybél, 2017. május 20-23.
Roppant nehéz feladatra vállalkoztunk, amikor az idei tehetségtábor megszervezését és lebonyolítását elvállaltuk, ugyanis az iskola tehetséges és roppant lelkes, ugyanakkor már-már zavarba ejtően kíváncsi tanulói számára kellet 3 napba sűrítve olyan programot összeállítanunk, amely az időjárás miatt nem borulhatott, és amely megfelelő lezárása illetve összegzése az egész éves műhelymunkáknak.
Mindjárt a szombati megérkezést és a szállás elfoglalását követően terepszemlére indultunk. Bakonybél és környéke roppant izgalmas, mind a geológia, mind a biológia, de még a kémia iránt érdeklődőnek is. A csillagászok pedig azért fohászkodtak, hogy legyen derűs a fárasztó nappal után az éjszaka – sajnos, ez utóbbi nem teljesült, így lehetett LED-makettet gyártani és időszalagot készíteni éjfélbe nyúlóan.
Vasárnap délelőtt szentmisén vettünk részt a közeli bencés monostorban, így lelkiekben is gazdagodtunk (köszönhetően az otthon megszokottól eltérő liturgiának). Ebéd után az egyes műhelyek külön folytathatták munkájukat (mintavétel, növény-, és állathatározás stb.), a csillagászok pedig fölkeresték a Pannon Csillagdát. Este pedig, köszönhetően a ragyogó csillagos égboltnak, végre csillaglesre indulhattunk. Miközben a csillagász csapat a terepen tartózkodott, a többiek a táborban folytatták összegző, monumentális munkájukat: az időszalag készítését.
A hétfő délelőtt a beszámolók, prezentációk készítésével telt, de jutott idő játékra is. Délután két csoportra vált szét a csapat, az egyik, népesebb társaság elindult, hogy teljesítse a kb. 20 km-es távot, fölmászva a Kőris-hegyre, míg a másik közelebbi célt, az Odvas-kői barlangot jelölte ki úticélnak. Mindkét csapat jócskán elfáradva, de élményekben gazdagon tért vissza szálláshelyére. A vacsorát követően mindenki a sötétedést várta, hogy ismét „csillagos” élményeket gyűjtsön. Távcsővel fölszerelkezve vonult ki a tábor az előző éjjel fölfedezett tisztásra, ahol nem csak a csillagképeket azonosítottuk, hanem megpillanthattuk a távcsőnek köszönhetően a Jupitert is egyik holdjával.
A keddi nap délelőttjére már csak a rendrakás, pakolás maradt, majd indulhattunk haza. Talán mindenfajta szerénytelenség nélkül kijelenthetjük: a tábor és az egész éves tehetséggondozó program elérte célját. Huszonnyolc tanuló és négy-öt pedagógus, kiszakadva az otthoni rutinból kutathatta az élet keletkezését, vizsgálhatta fenntarthatóságát és mindeközben megtapasztalhatta, hogy védelemre szorul. S tette mindezt harmóniában egymással, a természetben és Isten szerető közelségében.
Balogh Zoltán tanár, munkaközösség-vezető, a tábor vezetője
„Az élet keletkezése, fenntartása és védelme komplex természettudományos megközelítésben” (NTP-MTTD-16-0075)