Búcsú 2011
2011.11.06
Balczó Kornélia

Havas Boldogasszony tiszteletére szentelt római katolikus templomunk 2011 augusztus 7-én, vasárnap tartotta búcsúját. A tavaly felélesztett hagyomány, - miszerint a Templom Búcsú az egész település ünnepe - idén folytatódott.

Havas Boldogasszony ünnep keletkezése egy római legendára vezethető vissza. A legenda szerint a IV. században, Liberius pápaságának idején egy gazdag házaspár (János és a felesége) felajánlotta a család vagyonát Szűz Máriának, aki megjelent álmukban és azt mondta nekik, hogy ott építsenek egy templomot ahol másnap hó fog esni. Másnap, az év legforróbb napján Esquilinus hegyére hó hullott. A templom felépült és ezért nevezik a Szűzanya e szentélyét Havas Boldogasszony bazilikának.

A rendezvénysorozat a 10 órai ünnepi szentmisével kezdődött, ahol Filó Kristóf atya prédikációjában kihangsúlyozta, hogy a Teremtő rendszerint az egyszerű nép fiait és lányait tünteti ki figyelmével és az ő sorsukon keresztül tanít minket. Ezeken belül az Isten nagy szerepet szánt a hétköznapi értelemben önmagában tehetetlen, iskolázatlan, megalázott, számkivetett nőknek. A Bibliában fontos szerepet kaptak ezek a nők, az Isten nagyon fontos szerepet adott a kinyilatkoztatásnál nekik. Az idős Sára esete, a meddő Ráhel története, Sámson anyjának története, aki Istentől kapta ajándékként a fiát, Sámuel próféta anyjának a története, aki visszaadta a főpapnak a fiát, hogy nevelje az Úr szolgálatára. Őket követi a sorban a Szűzanya, aki hétköznapi értelemben szintén egy egyszerű lány volt, aki a kor szabályai szerint iskolában tudást nem szerezhetett, semmilyen „extra” tulajdonsága nem volt, mégis a kegyelemmel kiteljesedve Ő lett a kiválasztott. Ezek az emberek kívülről kapják az erőt, melyet a Biblia, „kegyelemmel teljes” megjelöléssel illet. Ami különleges lett bennük, mindent Isten adta nekik kegyelemként, kívülről. Jézus megfogalmazásában az utolsókból lesznek az elsők, és az elsőkből az utolsók.

Filó Kristóf atya felhívta a hívők figyelmét arra, hogy használják ki a búcsút, mint jó alkalmat a családok és a közösség formálására, az együttlétre, az együtt étkezés lehetőségére. Megemlítette, hogy a Bibliában is olvasható, hogy Jézus számára milyen nagy jelentőséggel bírtak az étkezéssel együtt eltöltött alkalmak.

Délelőtt budakeszi polgárai közösen ünnepeltek, beszélgettek a templom sekrestyéje melletti téren. Sváb fúvósok zenekar a tűző napon, kitartóan és csodálatosan játszott, a Hagyományőrző Kórus és a Férfi Sváb Kórus előadása is elkápráztatta a közönséget. A gyerekek számára igazi kikapcsolódást jelentett ez a nap. Kürtöskalácsot sütöttek, nemezeltek, gyöngyöt fűztek. A felnőttek finom borokat kóstolhattak, vásárolhattak a Budakeszin élő alkotóművészektől.

Délután, a Német Kisebbségi Önkormányzat által szervezett nagyszabású városi búcsú került megrendezésre a Széchenyi Általános Iskola udvarán. Az eseményt Schrotti János, Budakeszi Német Önkormányzatának elnöke nyitotta meg. Szeretettel köszöntött mindenkit, kiemelten partnervárosunkból, Westenholzból érkezőket. A színvonalas műsorban felléptetek: a németországi Westenholzból érkező tánccsoport tagjai, a Bojtár Egyesület tánccsoportja, a Späten Rosen tánccsoport, a Budakeszi Baráti Kör, a Hagyományőrző Kör Asszonykórusa, Zsámbéki Lochberg Tánccsoport, a Soroksári Férfikórus, Budakeszi Német Nemzetiségi Tánccsoport. A felnőttek nyugodtan élvezhették a nívós előadást, mert a szervezők a gyermekekre is gondoltak. Kézműves foglalkozások, körhinta és egyéb érdekes játékokkal „varázsolták” el a piciket. Köszönjük a szervezőknek (különösképpen Schrotti Jánosnak, Nádas Annának és Bokor Ildinek) az áldozatos munkájukat.

Az est méltó záróeseménye az esti mise utáni orgonahangverseny volt, ahol Bartl Erzsébet orgonaművész barokk műveket adott elő katolikus templomunkban.

 

2024. április 28.
XXII.évf. 16.szám